איווקס כתוספת לליווי נהגים חדשים
אייל רחמים03.01.2016

איווקס כתוספת לליווי נהגים חדשים

נהגים חדשים וצעירים

 בישראל, נהוג כי נהגים ונהגות מוגדרים כ"נהג/ת חדש/ה" בשנתיים הראשונות לאחר שקיבלו את רישיון הנהיגה. במשך שנתיים אלו חלות עליהם תקנות מיוחדות, שתפקידן לדרג את האופן בו הם מצטרפים למניין הנהגים ולאפשר להם לצבור ניסיון-כביש בבטחה. כך, למשל, ישנה הקפדה גבוהה על עמידה בחוקי התנועה והימנעות מעבירות, הגבלה של מספר הנוסעים ברכב ובמקרה של נהגים צעירים – גם חובת נוכחות של מלווה לנהג חדש. לצורך נהלים אלה, גם מי שמחזיק כבר ברישיון על רכבים ממונעים כגון אופנוע, טרקטור או ציוד מכאני, נחשב כנהג חדש לאחר הוצאת רישיון נהיגה על רכב פרטי או על רכב משא.

בנוסף לסטטוס של "נהג/ת חדש/ה" מגדיר החוק גם סטטוס של "נהג/ת צעיר/ה". סטטוס זה כולל את כל הנהגים והנהגות עד לגיל 24. עד גיל זה חלות על הנהג/ת מגבלות מחמירות, כגון הצורך במלווה במשך 6 חודשים.  ב-3 החודשים הראשונים נדרש ליווי ביום ובלילה וב-3 החודשים שלאחר מכן, חובת הליווי היא רק לנהיגה בלילה. כמו כן, נהגים צעירים וחדשים נדרשים לצבור לפחות 50 שעות נהיגה מסוגים שונים, לרבות נהיגה בין עירונית, נהיגה עירונית ונהיגה לילית. נהגים חדשים שגילם 24 ומעלה פטורים מליווי אך כמובן, חשופים לסכנות רבות, כמו כולם.

 הלוגיקה מאחורי החוק

 נהיגה היא מיומנות מורכבת. אף על פי שבמדינה מוגדר מסלול מאוד ברור של למידה, היכרות עם חוקי התנועה ושליטה בתפעול הרכב, עדיין יש שיעורים אותם ניתן לרכוש רק עם הניסיון ב'בית הספר של החיים'. נהג חדש וצעיר, אשר רק קיבל את הרישיון, אולי מכיר את החוקים ואת התפעול הבסיסי של הרכב, אך עדיין חסר לו הניסיון בהפעלת שיקול דעת והתמודדות עם מקרים שכיחים של אי-ודאות. לכן, אמצעים כגון מלווה לנהג חדש מאפשרים השתלבות יותר עדינה בכבישים.

 מערכת AWACS

אותו היגיון שגרם למחוקק להעניק לנהגים צעירים וחדשים כלים תומכים לשיקול הדעת ולבטיחות, הוא אשר הביא לפיתוח מערכת AWACS – מערכת מצילת חיים למניעת תאונות. איווקס, הינה מערכת רדאר המשמשת להתרעה אקטיבית מפני סכנות בכביש. המערכת סורקת את סביבתו של הרכב ומתריעה בפני הנהג על סכנה, כדי לאפשר לו להגיב בזמן. כך, למשל, ביכולתה להתריע בפני הנהג כאשר הוא סוטה מנתיב הנסיעה, או כאשר הרכב שמלפנים בלם והמרחק אליו מצטמצם מדי.

השימוש באיווקס אינו בא להחליף את הצורך במלווה לנהג חדש, אבל הוא בהחלט עוזר לנהיגה יותר בטוחה. כמו כן, לא רק נהגים חדשים וצעירים יכולים להיעזר במערכת, שכן אף נהג אינו חסין מפני טעויות. על כן, הוספת מערכת זו לרכב מסייעת בשמירה על בטיחותם ושלומם של כל חברי המשפחה.

דרך צלחה ובטוחה!

חייגו עכשיו
חזרו אליי עם פרטים

כן, אני רוצה שקט נפשי!

חייגו או מלאו פרטים:

5022*הנני מאשר/ת קבלת מידע, הצעות שיווקיות ו/או דברי פרסומת מחברת ל.ד ישראל אוטו אקוויפמנט (1990) בע"מ