ד"ר מינה קונצ'קי – החיים אחר תאונת דרכים משתנים ללא הכר
אייל רחמים03.01.2016

ד"ר מינה קונצ'קי – החיים אחר תאונת דרכים משתנים ללא הכר

מינה קונצ'קי, מדוע היה חשוב לך להרתם ולעודד את ציבור הנהגים לרכוש מערכת התראה לרכב?

 

במהלך שנות עבודתי בבית החולים השיקומי "לוינשטיין" נחשפתי למאות מקרים של נפגעי תאונות דרכים. כל תאונת דרכים היא טרגדיה, גם לנפגע וגם למשפחתו. רגע אחד, שבריר שנייה של היסח הדעת וכל אחד מאיתנו יכול להיות מעורב בתאונת דרכים והתוצאה עלולה להיות הרות אסון,  ובלתי הפיכה. ומנסיוני, ללא ספק, פציעה של בן משפחה אחד יכולה להרוס חיים של משפחה שלמה. כמעט כל אדם נוטה לחשוב שהוא חסין, "לי זה לא יקרה", "אני נהג מצוין". אבל המציאות שונה

בתכלית. תאונות אינן רק תוצאת הנהיגה שלנו, אלא של סביבת הנהיגה, של כל הנהגים האחרים על הכביש, תנאי הדרך, תנאי מזג האויר ועוד.

את מדמה את מערכת ההתראה לרכב למיגון של חייל בשדה הקרב. מדוע?

המציאות העגומה היא שבישראל יש יותר הרוגים ונפגעים בתאונות דרכים מאשר בכל המלחמות גם יחד. מן הדין, איפוא, שנתייחס לכביש כאל שדה קרב, הדורש הכנה ומיגון, וכשם שחייל מגן על עצמו, בקסדה ושכפ"צ, כך גם אנו חייבים להגן על עצמנו בכל אמצעי. מערכת התראה מבוססת ראדר לרכב היא אחד האמצעים היעילים והחשובים ביותר/ לכן, מערכת ההתראה  RD 140 מבית איווקס היא למעשה רפואה מונעת.

בבית חולים לוינשטיין מנסים לשקם אנשים שנפגעו בתאונות דרכים.  ספרי לנו מעט על כך.

המקרים הקשים ביותר שנחשפתי להם, הם של אנשים צעירים, שכל עתידם היה לפניהם. צעירים שיצאו לבלות ונקלעו לתאונת דרכים קטלנית. שוב ושוב שמעתי את המשפט: "החיים שלי נהרסו…." ואכן , למרבה הצער זה כך. במקרים רבים תהליך השיקום אורך שנים, ולעיתים הוא לא מסתיים לעולם, מעבר לפגיעה  הפיזית, נגרמת גם טראומה ופגיעה נפשית. כל אדם, גבר, אישה, צעיר או מבוגר שעד אתמול היו לו חיים עצמאיים, ופתאום הופך לנכה, למוגבל ותלותי, זה אסון לו ולסובבים אותו. מצער מאוד שבכבישי ארצנו חיים נגדעים ונפגעים אנושות בגלל תאונות שניתן היה למנוע אותן. כי החיים לאחר תאונה קטלנית לעולם לא יחזרו להיות כפי שהיו.

כמעט מדי יום אנחנו קוראים ושומעים על תאונה מחרידה, וברבים מהמקרים מסקנות בוחני התנועה של המשטרה  שתתאונה היתה יכולה להמנע.

למעשה את עוסקת היום בתחום רפואי שונה.

נכון. מאחר שבבית חולים שיקומי האשפוז עשוי להמשך חודשים ושנים, לא פעם מצאתי את עצמי נקשרת לנפגעים ובני משפחתם, עד כדי כך שכל חיי, גם האישיים, נסובו סביב בית החולים, המצב הגיע לידי כך שלא יכולתי לשאת זאת עוד ונאלצתי למען בריאותי הנפשית לעשות הסבה ולמצוא תחום התמחות אחר שלא גורם לטלטלה נפשית כל כך עמוקה, וכיום אני עוסקת ברפואה משלימה, דיקור ותזונה.

מהו, בקצרה, ה'אני מאמין' שלך?

אני מאמינה שכל נהג ונהגת חייבים להתקין את המערכת במכוניתם. בייחוד הורים המסיעים את ילדיהם, וגם הורים לנהגים צעירים, שלוקחים את הרכב לבילויי סוף שבוע, שהם המסוכנים ביותר.

חייגו עכשיו
חזרו אליי עם פרטים

כן, אני רוצה שקט נפשי!

חייגו או מלאו פרטים:

5022*הנני מאשר/ת קבלת מידע, הצעות שיווקיות ו/או דברי פרסומת מחברת ל.ד ישראל אוטו אקוויפמנט (1990) בע"מ