לעבור את הטרקטור בשלום
אייל רחמים05.01.2016

לעבור את הטרקטור בשלום

בתאריך 9 בספטמבר 2012, בצומת מנחת מגידו, ארעה תאונת דרכים קטלנית שהביאה למותם של שלושה בני אדם, ולפציעתו הקשה של פעוט נוסף. בתאונה היו מעורבים יעה אופני (ציוד מכני-הנדסי: "צמ"ה) ורכב פרטי. הצמ"ה חסם את דרכו של הג'יפ, וחדר בקלשונים שהיו מותקנים בחזיתו לחלל הג'יפ.

Traktor

בליקויים שחשפה ועדת החקירה שהוקמה לבדיקת נסיבות התאונה, בולטת בחומרתה העובדה שההתקן אותו נשא הצמ"ה היה מאולתר, יוצר באופן פרטי, לא קיבל היתר כחוק וגרם לפגיעה בשדה הראייה של נהג הכלי. תוצאות התאונה הוחמרו מאוד עקב חדירתו של ההתקן לתא הנוסעים של הג'יפ במהלך התאונה.

כלי חקלאי אינו מותאם לנסיעה אופטימלית על הכביש ולכן עלול להוות סכנה לכלי הרכב בסביבתו. להלן מספר כללים שיש לזכור כאשר אנו מוצאים את עצמנו נוהגים על הכביש בסמוך לכלי רכב חקלאי:

כלי חקלאי אינו מותאם לנסיעה בכביש – כלי חקלאי מותאם לנסיעה בשטח. על הכביש הוא לוקה במגבלות רבות: הוא כבד, מסורבל ואטי ושדה הראייה של הנהג אינו אופטימלי בשל תא הנוסעים הגבוה ומבנה השמשות הייחודי. יש להתייחס לכלי חקלאי על הכביש כחריג ולנהוג אחריו בסבלנות ובזהירות.

 כלי חקלאי גדול יותר ממכונית פרטית – כלי חקלאי הוא בדרך כלל גבוה ורחב יותר ממכונית פרטית, וכתוצאה מכך עלול לחסום את שדה הראייה של הנהג ברכב הנוסע אחריו. על מנת לפצות על כך, על נהג הרכב הפרטי להגדיל את המרחק מהכלי החקלאי ולהימנע מלהיצמד אליו.

עקיפה של כלי חקלאי היא מסוכנת – בגלל רוחבו החריג וחסימת שדה הראייה, היציאה לעקיפה, כשנוהגים מאחורי כלי חקלאי, מסוכנת במיוחד. לפני היציאה לעקיפה יש לוודא כי אנו רואים היטב את הכביש וכי נתיב העקיפה פנוי.

יש לשים לב להתקנים – על כלים חקלאיים רבים מותקנים התקנים כגון: מזלגות, קלשונים, כפות ועוד. ההתקן מגדיל את הכלי ועלול, לכשעצמו, להוות סכנה (כפי שקרה בתאונה שהוזכרה בראשית המאמר). יש להגדיל את המרחק מכלים נושאי התקנים מסוכנים.

כלים חקלאיים אמנם נדירים יחסית על הכביש, אולם כנהגים רובנו עתידים להיתקל בהם בשלב זה או אחר של קריירת הנהיגה שלנו. התנהגות כביש נכונה בנהיגה סמוך לכלי חקלאי תוריד משמעותית את הסיכון להיווצרות אירוע בלתי צפוי העלול להסתיים בתאונה.

חייגו עכשיו
חזרו אליי עם פרטים

כן, אני רוצה שקט נפשי!

חייגו או מלאו פרטים:

5022*הנני מאשר/ת קבלת מידע, הצעות שיווקיות ו/או דברי פרסומת מחברת ל.ד ישראל אוטו אקוויפמנט (1990) בע"מ