שומרים על ההורים שלנו – מערכת למניעת תאונות בשירות נהגים בגיל השלישי
אייל רחמים10.08.2016

שומרים על ההורים שלנו – מערכת למניעת תאונות בשירות נהגים בגיל השלישי

מערכות למניעת תאונות דרכים בשירות נהגים בגיל השלישי

היציאה לפנסיה כבר לא נחשבת בעיני ההורים שלנו למשבר אלא להיפך! כעת הם נהנים מהזמן הפנוי ומהאפשרויות לבלות, לטייל וליהנות מזמן איכות. לכן לנהיגה בגיל השלישי משמעות אדירה בתחושת העצמאות של הורינו. היכולת להתנייד במהירות ויעילות מייצרת עבורם תחושה של חיוניות, בדיוק כמו לנהגים צעירים מהם. יחד עם זאת, חשוב להבין כי יכולת הנהיגה שלהם נמצאת בנסיגה ואנחנו, משפחה וחברים, מחויבים לתת על כך את הדעת ולאפשר להם להמשיך ולנהוג תוך שמירה על ביטחונם ובטחון המשתמשים האחרים בדרך.  

לינק לתמונה:

https://www.shutterstock.com/cat.mhtml?autocomplete_id=&language=en&lang=en&search_source=&safesearch=1&version=llv1&searchterm=old%20drivers&media_type=images&page=1&inline=84328603

הסטטיסטיקה בישראל מצביעה על ריבוי של תאונות חזית-צד ותאונות בהן מעורבים הולכי רגל עם נפגעים בהן מעורבים נהגים מבוגרים, הרבה מעבר לחלקם היחסי באוכלוסייה. תאונות אלה יכולות להיות מוסברות כפרי של חוסר התמצאות במרחב ובעיות קליטה ופענוח של סביבת הכביש.

למרות שהחוק מחייב זאת, מערכת הבריאות אינה מדווחת על מצבים מסכני נהיגה בקרב מטופליהם לרשויות בישראל. מכאן נובע, כי גם משרד התחבורה הישראלי אינו ערוך כהלכה להתמודדות עם המצב. בדיקות תקופתיות לנהגים מבוגרים אינן נהוגות בארצנו ולכן אינדיקציה נקודתית הנוגעת לכשירות הנהיגה של נהגים מבוגרים כלל אינה מתקיימת ומעמידה אותם בסיכון גבוה בהרבה מן הרגיל.

מספר הנהגים המבוגרים המורידים עצמם מן ההגה באופן עצמאי עם הופעתם של הסימנים הידועים נמוך ולרוב הם פוסקים מלנהוג לאחר אירוע נהיגה בעייתי או בעקבות לחץ מבני משפחה הערים לירידה ביכולתם לנהוג. האתגר שלנו הוא להבין כיצד יש לאפשר לנהגים מבוגרים להמשיך ולנהוג בבטחה.

שרון עמרני (42) : "לפני כחודש ימים אמי אספה אותי על מנת להתלוות אליה לבדיקות שגרתיות. אני מודה כי לא נסעתי אתה בשנים האחרונות ולכן לא ידעתי עד כמה נפגמה יכולתה לנהוג כתמול שלשום. בזמן הנסיעה הקצרה ביצעה אמי מספר טעויות על הכביש שהדליקו אצלי נורה אדומה ומהבהבת. זכרתי נהגת מצוינת וערנית שנוהגת כיום בחוסר ביטחון מופגן הנובע, ככל הנראה, ממצב גופני ירוד. שוחחתי עמה על העניין יום אחרי ויחד חיפשנו פתרון שיסייע לה בזמן הנהיגה ויישמר את יכולת הניידות שלה"

כאשר אנו, כבני משפחה וחברים, נמצאים ברכב הנהוג בידי אדם מבוגר ומבחינים באלמנטים חוזרים ונשנים של חוסר שימת לב למצבי קיצון מסוכנים יש להפגין ערנות ולצאת מתוך נקודת הנחה כי תפיסת הנהג את סביבתו בעת נהיגה אינה תקינה. נסיגה ביכולת ההתמצאות בכביש, ובייחוד במצבי קיצון כנהיגה בחושך ותנאי מזג אויר קשים, מחייבת בחינה מחודשת של יכולות הנהג והגשת סיוע חיצוני העלול למנוע מצבים חריגים ומסוכנים. מספר הנהגים המבוגרים המתקינים מערכות הגנה ברכבם נמצא בעלייה מתמדת.

הפגיעה ביכולת הנהיגה בקרב אוכלוסייה מבוגרת עלולה לנבוע ממספר סיבות:

1. האטה משמעותית במהירות התגובה
2. תגובה פיזית ירודה הנובעת מפגיעה בכושר ובכוח הגופני
3. פגיעה ביכולות הקשב והאבחנה
4. שימוש בתרופות הפוגעות בערנות ובתפיסה החושית
5. ראייה מוחלשת

2016-08-10_184830

את סוגי התאונות המפורטות מעלה ניתן לצמצם משמעותית באמצעות מערכת טכנולוגית מתקדמת שהוכחה כיעילה ביותר במחקרים שנוהלו לאורך שנים ובתנאי נהיגה שונים ומגוונים.

חברת איווקס מייצרת מערכות בטיחות אקטיביות (שאינן מתערבות) אשר מטרתן לסייע לנהג להימנע מתאונות דרכים הנגרמות כתוצאה מחוסר תשומת לב או הסחת דעת של הנוהג ברכב. מערכת התרעת התנגשות ברכב לפנים/סטייה מנתיב פותחה במטרה להסב את תשומת לב הנהג לסכנה ברורה ומיידית של התנגשות ברכב הנע מלפנים או סטיה מנתיב, תוך מתן התראה מקדימה המסייעת בנקיטת פעולת מניעה. מערכת זו יעילה במצבי הסיכון הנגזרים מהסחות דעת למיניהן המתרחשות במצבים של חוסר ריכוז, עיסוק בגורמים שאינם קשורים ישירות בנהיגה (כיוון הרדיו, דיבור בסלולאר וכיו"ב), או היסט המבט אל גורמים סביבתיים מחוץ לרכב.

סיוע של ממש במקרי קיצון בכביש

המוצר של איווקס מתאפיין בעליונות טכנולוגית המשלבת מיקום מבוסס צילום וטכנולוגיית רדאר המספקים תמונת מצב מושלמת לנהגים ברכב. בין אם חיפשתם שירותי חברת הסעות ודאגתם לוודא שהרכב לא רק בטיחותי, אלא שיש לו גם מערכת שקולטת את נתוני הדרך במהלך הנסיעה ומנתחות את המידע המתקבל (טווח מרחק, מהירות וזמן). לבין זה שהתקנתם ברכבם הפרטי. מערכות אלו מזהות את מצב סכנת התאונה והן מתריעות לנהג, במטרה שיספיק להגיב בזמן.

לינק לתמונה:

https://www.shutterstock.com/cat.mhtml?autocomplete_id=&language=en&lang=en&search_source=&safesearch=1&version=llv1&searchterm=old%20drivers&media_type=images&page=1&inline=221587489

חייגו עכשיו
חזרו אליי עם פרטים

כן, אני רוצה שקט נפשי!

חייגו או מלאו פרטים:

5022*הנני מאשר/ת קבלת מידע, הצעות שיווקיות ו/או דברי פרסומת מחברת ל.ד ישראל אוטו אקוויפמנט (1990) בע"מ